![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgUOoUfruPnvQrbGXOw6JSY_dov4CyUJrecboMBy3PnrhNEB7gdnghabNUUvuLEut1BRD-nDoV9Zy_fpntU26H_P8dZIYXZ9i67NTP9X6sEyYDy8LENcRg6A3UgL_1XNfeJCY3Un4Saut6b/s320/pikantika.gr.jpg)
Υλικά για 2-4 άτομα
2 κουταλιές της σούπας πελτέ ντομάτας
1/2 φλ. τσαγιού κόκκινο ξηρό κρασί
1 πρέζα μπαχάρι
αλάτι
φρεσκοτριμμένο πιπέρι
2½ κούπες τσαγιού ρύζι για πιλάφι
5 κούπες τσαγιού βραστό νερό
γιαούρτι για το σερβίρισμα ή κεφαλοτύρι τριμμένο
1 κιλό μοσχάρι κομμένο σε μπουκιές
4 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο
1 ξερό κρεμμύδι ψιλοκομμένο
1 κλωνάρι σέλερι ψιλοκομμένο
1 κούπα κουκουνάρι
1 σκελίδα σκόρδο ψιλοκομμένη
2 καρότα τριμμένα
1/2 φλ. τσαγιού κόκκινο ξηρό κρασί
1 πρέζα μπαχάρι
αλάτι
φρεσκοτριμμένο πιπέρι
2½ κούπες τσαγιού ρύζι για πιλάφι
5 κούπες τσαγιού βραστό νερό
γιαούρτι για το σερβίρισμα ή κεφαλοτύρι τριμμένο
1 κιλό μοσχάρι κομμένο σε μπουκιές
4 κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο
1 ξερό κρεμμύδι ψιλοκομμένο
1 κλωνάρι σέλερι ψιλοκομμένο
1 κούπα κουκουνάρι
1 σκελίδα σκόρδο ψιλοκομμένη
2 καρότα τριμμένα
Εκτέλεση
Ζεσταίνουμε σε ανοξείδωτη κατσαρόλα το ελαιόλαδο και ροδίζουμε σε δυνατή φωτιά το κρέας γύρω - γύρω.
Προσθέτουμε το κρεμμύδι και το σέλερι και το αφήνουμε να γίνει διάφανο για λίγα λεπτά, ανακατεύοντας το συχνά να καραμελώσει. Προσθέτουμε τα καρότα και το σκόρδο, σοτάρουμε για 2 λεπτά.
Ρίχνουμε τον πελτέ και ανακατεύουμε καλά. Πασπαλίζουμε με το μπαχάρι, το κουκουνάρι σβήνουμε με το κρασί και αφήνουμε να βράσει δυνατά 3 λεπτά ώσπου να εξατμιστούν όλα τα υγρά.
Συμπληρώνουμε νερό ή ζωμό κρέατος ίσα που να μισοσκεπάζει το κρέας. Κλείνουμε γύρω γύρω με αλουμινόχαρτο την κατσαρόλα και βάζουμε καπάκι. Χαμηλώνουμε τη φωτιά -μέτρια- και σιγοβράζουμε για 1 ώρα και 10 λεπτά.
Δοκιμάζουμε το κρέας, πρέπει σε αυτό το στάδιο να είναι μαλακό και να έχει δέσει η σάλτσα του. Τότε προσθέτουμε το ρύζι και το νερό, αλατοπιπερώνουμε και σιγοβράζουμε με τη κατσαρόλα μισοσκεπασμένη.
Όταν εμφανισθούν τρυπούλες στην επιφάνεια του ρυζιού -μετά από 20 λεπτά - σβήνουμε τη φωτιά. Σκεπάζουμε με καθαρή πετσέτα το φαγητό και βάζουμε καπάκι.
Αφήνουμε το πιλάφι να σταθεί για 15 λεπτά περίπου. Η πετσέτα θα απορροφήσει την υγρασία και το ρύζι θα παραμείνει σπυρωτό. Σερβίρουμε με τριμμένη γραβιέρα ή με γιαούρτι.
0 σχόλια :
Δημοσίευση σχολίου